عمل جراحی گوش یا اتوپلاستی

divider

گوش‌ ها يكی از تاثيرگذارترين اجزای صورت در زيبايی چهره هستند و اگر گمان می كنيد گوش‌ها زير موها پنهان می شوند و در زيبايی چهره‌تان نقشی ندارند سخت در اشتباه هستيد . حتما شما هم افرادی را ديده‌ايد كه لاله هر دو گوش آن‌ها و در موارد نادری لاله يک گوش‌شان برجسته‌تر از حد معمول است ، بهتر است بدانيد اين مسئله يا جنبه ارثی دارد يا در اثر ضربه رخ می دهد.

متاسفانه در كودكی اين مسئله سوژه مناسبی براي تمسخر همبازی هاست و عواقب اين مسئله اعتماد به نفس نداشتن در فرد و ايجاد مشكل در روابط اجتماعی حال و آينده اوست . ولی جای هيچ نگرانی نيست زيرا اين مشكل هم مانند ساير نقايص زيبايی قابل اصلاح و ترميم است . اتوپلاستی ( جراحی زيبايی گوش ) راه‌حل آن است ؛ جراحی ساده و پيش‌ پا افتاده‌ای كه اعتماد به نفس از دست رفته را برمی گرداند .

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش ، روشی است که در آن سایز و حالت گوش ها تغییر می یابد . نتایج عمل جراحی تغییر شکل گوش تا حد زیادی به تغییرات مورد نظر وابسته است ؛ به هر حال این روش ها به طور کل موحب افزایش اعتماد به نفس و رفع مشکل گوش بزرگ ، مخصوصا در کودکان و نوجوانان می شود . اگر گوش ها برجسته و بیرون زده باشند ، با بخیه زدن غضروف می توان لاله ی گوش را صاف و به سر نزدیک تر کرد .

اگر یکی از گوش ها نسبت به دیگری بالاتر قرار گرفته باشد ، توسط عمل زیبایی گوش می توان آن ها را نسبت به هم متقارن کرد . گوش هایی که بیش از حد بزرگ هستند را نیز می توان توسط جراحی پلاستیک گوش به تنهایی و یا به همراه سایر عمل های جراحی مربوط به گوش به اندازه ی متناسب درآورد .

گوش‌ها بخش‌هایی از بدن هستند که افراد نمی‌توانند مانع از دیده شدن آن‌ها توسط دیگران شوند . گاهی اوقات می‌توان آن‌ها را با موهای بلند پوشاند ، اما این راه‌حل هم موقتی است . گوش‌ها آن‌قدر توی چشم هستند که معمولاً افراد آن‌ها را با جواهرات تزیین می‌کنند ؛ بر همین اساس، گاهی اوقات ناراحتی برخی افراد از شکل گوش‌هایشان تا حد غیرقابل‌ تحملی باعث خجالت آن‌ها می‌شود .

به همین دلیل است که بسیار از مردم به انجام اتوپلاستی ، یا جراحی زیبایی گوش ، تمایل دارند. کودکانی که به خاطر گوش‌هایشان مدام توسط همکلاسی‌هایشان مورد اذیت قرار می‌گیرند ، بزرگسالانی که از کاهش اعتماد به نفس ناشی از بدشکلی گوش‌هایشان خسته شده‌اند ، یا کسانی که گوش‌هایشان بر اثر حادثه‌ای آسیب‌دیده است ، تنها چند نمونه از افرادی هستند که می‌توانند برای رفع مشکلشان از اتوپلاستی کمک بگیرند.

اهمیت جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

  •     باعث بالا رفتن اعتماد به نفس فرد خواهد شد
  •     باعث زیبایی کلی صورت و استاندارد شدن اندازه ی گوش می شود
  •     حالت آینه ای گوش را برطرف می سازد
  •     جذابیت بیشتری در فرد ایجاد می کند
  •     این عمل به خصوص در آقایان با تغییرات مشهودی همراه خواهد بود
  •     گوش های بزرگ و تا شده را اصلاح می کند
  •     در این جراحی نیازی به برش غضروفی نیست و تنها نیاز به عقب کشیدن گوش ها داریم
  •     این جراحی هیچ گونه عوارضی برای بیماران به همراه نخواهد داشت
  •     دوره ی نقاهت بسیار کوتاه است

جراحی گوش که با بی حسی موضعی نیز انجام می شود باعث می شود تا بافت گوش اصلاح شود و مشکلات آن حل شود ،جراح برای این عمل نیاز دارد تا با ایجاد برش های بسیار ظریف در پشت گوش و بخیه زدن مجدد آن از میزان برآمدگی آن بکاهد، این جراحی یک عمل سرپایی محسوب می شود و بعد از آن فرد نیازی به بستری ندارد ، دقت داشته باشید که بعد از عمل استفاده از هد بند هایی که مانع برخورد اجسام و دست ها به گوش می شوند نیاز است ، دوره ی نقاهت بسیار کوتاه است و بخیه ها قابل جذب هستند بنابراین این جراحی نیازی به مراقبت های ویژه ندارد و بیماران از انجام آن رضایت کامل خواهند داشت .

بهترین سن برای انجام یک اتوپلاستی چه سنی است؟

تقریبا محدودیت سنی برای این جراحی وجود ندارد و در سنین پنج سال به بالا قابل انجام است.

همانطور که می دانید، برجستگی و بر آمدگی گوش ها تاثیرات به سزایی بر روحیه و شرایط اجتماعی فرد می گذارد ، از این رو توصیه می شود که پیش از بلوغ کامل و زمانی که فرد هنوز موقعیت های اجتماعی ویژه ی خود را آغاز ننموده است این جراحی را انجام دهد . معمولا افراد در سنین پایین نسبت به تمسخر دیگران و فشارهای روانی حساس تر بوده و این حساسیت با بالا رفتن سن نیز بیشتر خواهد شد ، بنا براین توصیه می شود که در سنین پایین حالت بر آمدگی گوش ها اصلاح شود تا خللی در رشد و اعتماد به نفس فرد ایجاد نگردد .

چه کسانی‌ برای جراحی گوش مناسبند ؟

همانطور که ذکر شد کودکان با گوش‌های برجسته مهمترین کاندید های این جراحی هستند . رشد لاله گوش در سن ۵-۶ سالگی کامل می شود و اتفاقا این سنی است که کودک آماده رفتن به مدرسه می شود ، بنابراین این زمان بهترین موقع جراحی است . اولیای کودک کاملا باید در جریان جراحی و مسائل آن قرار بگیرند . به آنها باید اطمینان کافی‌ داده شود که نتیجه این عمل معمولا بسیار خوب است و تاثیرات مثبت فراوانی‌ بر روحیه فرزندشان دارد .

افراد بزرگسال باید از سلامت جسمی‌ و روانی مناسب برخوردار باشند . درک صحیح و داشتن انتظارات معقول از نکات مهم است . آنها باید بدانند که غضروف لاله گوش آنان به نرمی کودکان نیست ، و ممکن است که نتیجه به اندازه ی خردسالان مطلوب نباشد ولی‌ تقریبا در تمامی‌ موارد تغییرات به اندازه ای است که رضایت افرادی که انتظارات معقول دارند را برآورده می نماید.

جراحی پلاستیک گوش ( اتوپلاستی ) چگونه انجام می شود ؟

در کودکان باید تحت بیهوشی کامل ولی‌ در افراد بزرگسال با استفاده از بی حسی موضعی و داروهای آرام بخش انجام می شود .

برای رفع برجستگی برشی در پشت گوش و درست در محل اتصال به سر داده می شود . روش های مختلفی‌ وجود دارد، ممکن است برش روی غضروف داده شده یا قسمتی‌ از آن برداشته شود . در روش دیگر با استفاده از نخ‌های مخصوص ، غضروف لاله گوش به سمت عقب کشیده شده و در محل مناسب محکم می شود. آنگاه قسمتی‌ از پوست برداشته شده و محل برش دوخته میشود .

عمل حدوداً ۱.۵ تا ۲ ساعت طول می کشد و معمولا بیمار همان روز مرخص می شود .

sidebar
Call Now
Directions