جراحی زیبایی چانه

جراحی زیبایی چانه

divider

جراحی ارتوگناتیک ( جراحی زیبایی فک ) ترکیبی از جراحی فک و ارتودنسی است . اصلاح فک هایی که به خوبی هم پوشانی نشده اند دلیل اصلی عمل فک است . جراحی فک با توقف رشد معمولا در حدود 13 تا 15 سالگی در زنان و 16 تا 18 سالگی در مردان صورت می گیرد .

شاید شنیده باشید که جراحی های چانه در چند دهه گذشته ، بیشترین رشد را در میان جراحی زیبایی صورت به خود اختصاص داده است . بدين معنا كه ، مردم و جراحان دهان و فک و صورت روز به روز به اهمیت موقعیت و شكل چانه در شكل دهي و بهتر كردن فرم کلی صورت پی برده اند .

جراحی های چانه مي­توانند به تنهايی و يا همراه با جراحی های زيبايی ساير نواحی صورت ، مانند عمل جراحی زيبایی بينی يا عمل جراحی تصحيح موقعيت و شكل فک و يا بازسازی پيوند چربی جهت جوانتر شدن پوست ، انجام شود . در اين نوشتار مروری بر شايع ترين انواع جراحی ها و عوارض احتمالی و ملاحظات لازم جهت رعايت نكات مهم در مراحل قبل از جراحی و  بعد از جراحی انجام شود .

عمل جراحی کوچک سازی چانه به دلایل زیر باعث بهبود ظاهر صورت می‌شود :

  • کاهش سایز چانه‌های بزرگ
  • بهبود هارمونی و تناسب بین اجزای صورت
  • مشخص شدن خط فک و تصحیح خط گردن

انجام عمل جراحی چانه

آماده سازی پیش از عمل جراحی زیبایی چانه

اگر شما به بیماری‌هایی نظیر فشارخون بالا مبتلا هستید ، باید این بیماری‌ها را قبل از انجام عمل جراحی کنترل کنید . حداقل از دو هفته قبل از عمل جراحی باید از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید . پس از مشخص شدن تاریخ عمل جراحی ، شما باید یک نوبت برای آزمایش‌های قبل از پذیرش و معاینات فیزیکی تنظیم نمایید. جراحی تا دو هفته بعد از دریافت جواب این آزمایشات باید انجام شود . به شما دستورالعملی در مورد خوردن و آشامیدن ، مصرف ویتامین‌ها و داروها ، استعمال دخانیات داده می‌شود . استعمال دخانیات باید دو تا سه ماه قبل از عمل جراحی چانه متوقف شود زیرا باعث کاهش خونرسانی به بافت می‌شود . در حقیقت ، برخی از جراحان از انجام عمل برای افرادی که سیگار می‌کشند به دلیل خطر بالای آن خودداری می‌کنند . یک نفر باید همراه شما به کلینیک بیاید تا بعد از عمل بتواند رانندگی کرده و چند روزی در انجام کارها به شما کمک کند .

بررسی اجمالی عمل جراحی زیبایی چانه

عمل جراحی زیبایی چانه به عنوان یک عمل جراحی سرپایی است که در کلینیک دکتر معتبر انجام می‌شود و بین ۱ تا ۳ ساعت به طول می‌انجامد ( زمان عمل به میزان گسترش عمل بستگی دارد ). جراحی زیبایی چانه تحت بیهوشی کامل یا بیهوشی موضعی انجام می‌شود . یک شکاف در چین‌های طبیعی زیر چانه یا در دهان در محل تلاقی لب پایینی و لثه ایجاد می‌شود . اگر عمل رفع غبغب هم نیاز باشد یک شکاف زیر چانه برای لیپوساکشن ایجاد می‌شود . جراح بافت را کشیده تا محلی برای قرار دادن پروتز یا خمیر مصنوعی که قالب‌گیری شده ایجاد شود که در محل مورد نظر بخیه می‌شود . اگر کاهش اندازه چانه نیاز باشد ، استخوان چانه تراشیده می‌شود. بخیه خیلی کوچکی برای شکاف یا شکاف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد . معمولاً نیازی به پیچ و پلاک نیست .

دوران نقاهت و بهبودی پس از عمل جراحی زیبایی چانه

پس از عمل جراحی زیبایی چانه ، معمولاً بیمار کبودی و تورم موقت و احساس کشیدگی یا جمع‌شدگی اطراف چانه را تجربه می‌کند . کمی درد بعد از عمل وجود دارد که با داروهای تجویزی کنترل می‌شود . روی چانه جهت محافظت از آن به مدت ۲ تا ۳ روز پانسمان می‌شود . برای اجتناب از انجام عمل جویدن برای چند روز اول پس از عمل باید از مایعات و غذاهای نرم استفاده شود .  بخیه‌ها پس از یک هفته کشیده می‌شود ( مگر اینکه از بخیه‌های خود جذبی استفاده شده باشد ). بیماران معمولاً پس از ۷ تا ۱۰ روز به فعالیت‌های عادی روزمره خود باز می‌گردند ؛ اما باید تا ۶ هفته از چانه در برابر ضربه خوردن یا تکان‌های شدید مراقبت کنند . اکثر التهابات در مدت ۶ هفته از بین می‌روند و بهبود کامل حاصل می‌شود . اگر شکاف در داخل دهان ایجاد شده باشد ، هیچ اسکاری دیده نخواهد شد . برای شکاف‌های زیر چانه اسکار عمل جراحی به خوبی در چین‌های طبیعی چانه مخفی شده و پس از مدتی از بین می‌رود.

مزایای جراحی فک و جراحی زیبایی چانه

  • جوییدن و گاز زدن راحت تر انجام می شود و کل فرآیند جویدن بهبود پیدا می کند
  • سایش و شکستن بیش از حد دندان ها در طول عمر به حداقل می رسد
  • عدم تعادل صورت اصلاح می شود ، کمبود تکامل چانه ، جلوتر بودن دندان های پایینی نسبت به دندان های بالایی، عقب تر بودن فک بالا نسبت به فک پایین و پوشانده شدن دندان های آرواره بالا توسط دندان های فک پایین بهبود پیدا می کنند.
  • تعادل اجزای وسط یا پایین چهره اصلاح می شود
  • لبخند لثه ای که در آن لب ها به طور کامل بسته نمی شوند یا به سمت بالا کشیده نمی شوند و نواحی زیادی از لثه ها نشان داده می شوند، بهبود پیدا می کنند .
sidebar
Call Now
Directions