لیپوماتیک ران پا
2018/11/21
عوارض لیفت با نخ
2019/02/01

۳۵ تا ۴۰ درصد از ناهنجارى‌هاى جمجمه و صورت ، شکاف لب است که همراه با شکاف کام يا به تنهائى رخ مى‌دهد . شيوع آن ۱ در هر ۱۰۰۰ مورد است . شکاف کام تنها ۱ در هر ۲۵۰۰ مورد است . شکاف لب همراه يا بدون شکاف کام در پسرها شايع‌تر است و شکاف کام تنها در دخترها شيوع بيشترى دارد . عدم تکامل طبيعى ساختمان‌هاى جنين منجر به شکاف لب يک‌ طرفه ، دو طرفه و يا همراه با شکاف کام مى‌گردد . به‌طورى‌ که تيغه بينى و کام سخت و نرم ، و زبان کوچک يا تشکيل نمى‌شود و يا ناقص تشکيل مى‌گردد . ناهنجارى‌هاى دندانى مانند رديف نبودن دندان‌ ها، دندان درنياوردن ، و يا جابه‌جائى دندان‌ها در فرد مبتلا ديده مى‌شود ( شکل انواع شکاف کام و لب ). عوامل متعددى در بروز شکاف کام و شکاف لب دخالت دارند. عوامل ارثى مى‌تواند در بروز شکاف کام يا شکاف لب يا هر دو مؤثر باشد . وجود ناهنجارى‌ها در خواهر و برادر بزرگ‌تر خطر آن را در فرزند بعدى بالاتر مى‌برد . ناهنجارى‌هاى کروموزومى و عوامل محيطى نيز مى‌تواند به بروز شکاف کام يا شکاف لب يا هر دو منجر شوند.
دلایل ایجاد شکاف کام
شکاف کام زمانی رخ می‌دهد که سقف دهان کاملاً بسته نمی‌شود ، درنتیجه در سقف دهان شکافی ایجاد می‌شود که می‌تواند تا حفره بینی امتداد داشته باشد . ممکن است شکاف در هر دو طرف کام ایجاد شده باشد . شکاف می‌تواند از جلوی دهان (سخت‌کام) آغازشده و تا گلو (نرم‌کام) ادامه یابد . اغلب شکاف کام ، لب را نیز درگیر می‌کند . شکاف کام نسبت به شکاف لب ، توجه کمتری را جلب می‌کند ، زیرا که این عارضه در داخل حفره دهان ایجاد می‌شود . ممکن است این عارضه تنها اختلال ایجاد شده در کودک باشد و یا ممکن است با شکاف لب و یا سندرم‌ های دیگر در ارتباط باشد . در بسیاری از موارد ، سایر اعضای خانواده نیز در هنگام تولد شکاف کام را تجربه نموده‌اند .
درمان‌های در دسترس برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به شکاف کام
در حال حاضر درمان‌های متعددی برای نوزادان و کودکان مبتلا به شکاف کام در دسترس است ، برای بزرگسالان مبتلا به شکاف لب و کام نیز گزینه‌های درمانی مناسبی وجود دارد . اغلب تلاش می‌شود که تا آخر دوره نوجوانی افراد ، این بیماری درمان شده باشد ، اما اگر لازم باشد و یا نتایج مورد انتظار بیمار تأمین نشده باشد ، ممکن است در سال‌های آتی نیز ، افراد تحت درمان قرار بگیرند . علاوه بر این ، با گذشت زمان روش‌های جدیدی برای مدیریت شکاف کام در دسترس ما قرار می‌گیرد . درنهایت ، افراد بزرگسال می‌توانند قبل از اقدام به فرزند آوری ، در خصوص احتمال مبتلا شدن فرزندشان به این ناهنجاری ، با پزشک مشاوره ژنتیک داشته باشند .

Call Now
Directions